GOSPODARCZE PRIORYTETY ROZWOJOWE MIASTA
Przedsiębiorczość i rynek pracy:
- Działania wspierające przedsiębiorczość, nakierowane na pomoc w tworzeniu nowych wysokopłatnych miejsc pracy.
- Otwarcie samorządu miasta na propozycje lokalnych przedsiębiorców oraz udział miasta w ich promowaniu – utworzenie w urzędzie biura ds. współpracy z biznesem, które będzie bezpośrednio wspierało lokalnych przedsiębiorców oraz uczestniczyło w ich promowaniu w kraju i za granicą.
- Pozyskiwanie i tworzenie nowych miejsc pracy dla młodych mieszkańców miasta, tak by młodzi ludzie po ukończeniu szkół nie wyjeżdżali z Krasnegostawu, a ci którzy wyjechali mieli do czego wrócić.
- Pozyskiwanie środków na rozwój miasta.
- Utworzenie inkubatora przedsiębiorczości – miejsca, w którym przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, a nieposiadający własnej infrastruktury lokalowej, zapewniającej odpowiednie warunki do pracy, będą mogli na początku swej działalności wykorzystywać przygotowane pomieszczenia techniczne i biurowe.
- Weryfikacja wysokości podatków od nieruchomości. Dopasowanie ich wysokości do sposobu wykorzystywania i położenia nieruchomości.
- Tworzenie dogodnych warunków dla zewnętrznych kapitałów do inwestowania na naszym lokalnym rynku. Przygotowanie terenów pod tzw. park przemysłowo-technologiczny, który będzie zachętą dla inwestorów do lokowania swoich przedsięwzięć, jak i rozwijania swojej działalności na terenie Krasnegostawu.
- Wykorzystanie potencjału spółek miejskich, opartych na prawach ekonomii i gospodarki rynkowej, w celu osiągnięcia korzystnych wyników finansowych, tworzenia nowych przyjaznych miejsc pracy dla mieszkańców i oferowania stałych usług na najwyższym poziomie.
- Ze względu na rolniczy charakter regionu promowanie przetwórstwa owocowo-warzywnego.
Innowacyjność:
- Wdrażanie nowoczesnych pomysłów i rozwiązań dotyczących tzw. inteligentnego miasta (smart city), jako idei związanej z wieloma aspektami kierunków rozwoju.
- Powołanie Rady Rozwoju Miasta, tj. rady społeczno-gospodarczej, będącej ciałem doradczym władz miasta.
- Wdrażanie nowoczesnych pomysłów i rozwiązań dotyczących długofalowej polityki energetycznej i zarządzania miastem:
- Wprowadzanie rozwiązań wpływających na obniżanie kosztów zużycia energii, poprzez wykorzystanie naturalnych źródeł (pompy ciepła, fotowoltaika, itp.) oraz zastosowanie materiałów energooszczędnych przy realizacji inwestycji,
- Pomoc ze strony miasta przy korzystaniu z rządowego programu Czyste Powietrze.
- Uruchomienie internetowej platformy dialogu społecznego.
- Partycypowanie mieszkańców w zarządzaniu miastem, poprzez tworzenie odpowiednich systemów koordynacji, polegających na wspólnym rozwiazywaniu problemów lub ich zapobieganiu, poprzez:
- przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami,
- rozbudowę systemu monitoringu, w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
ZADANIA Z ZAKRESU EDUKACJI, KULTURY, REKREACJI, WYPOCZYNKU, TURYSTYKI I SPORTU
- Utrzymanie systemu stypendialnego dla najzdolniejszej młodzieży.
- W porozumieniu z samorządem powiatu, tworzenie nowych kierunków nauki zawodu zgodnych z oczekiwaniami rynku pracy.
- Wspieranie inicjatyw kulturalno-oświatowych, w szczególności dotyczących dzieci, młodzieży oraz rodzin. Wspieranie form oświaty pozaszkolnej, amatorskiego ruchu artystycznego.
- Promocja i aktywizacja lokalnych artystów, twórców ludowych oraz animatorów kultury.
- Utworzenie i zagospodarowanie terenów turystyczno-rekreacyjnych, sportowych oraz edukacyjno-kulturalnych.
- Zagospodarowanie nabrzeża i urządzenie plaży miejskiej nad Wieprzem.
- Pomoc miasta przy utworzeniu trasy spływów kajakowych, jak i niezbędnej infrastruktury.
- Stworzenie ogólnodostępnych miejsc piknikowych z grillowiskami.
- Utworzenie nadbrzeżnego bulwaru, miejsca spacerów i przechadzek mieszkańców.
- Rozbudowa ścieżek rowerowych.
- Przygotowanie miejsc parkingowych dla wycieczek autokarowych.
- Ulepszanie istniejącej bazy sportowej, jak i tworzenie nowej. Budowa zadaszeń trybun stadionowych.
- Wspieranie stowarzyszeń i klubów sportowych w zakresie szkolenia oraz aktywizacji ruchowej dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Stałe zwiększenie nakładów na kulturę, oświatę i sport.
- Wspieranie stypendialne wysokich osiągnięć sportowych.
- Powrót do organizacji młodzieżowych turniejów piłkarskich.
- Prowadzenie długofalowych działań na rzecz stworzenia zalewu, jako kompleksu turystyczno-rekreacyjnego, w którym mogłaby powstać odpowiednia infrastruktura do wypoczynku dla całego regionu.
ZADANIA Z ZAKRESU POLITYKI SPOŁECZNEJ
- Promowanie, wspieranie i aktywizacja rodzin.
- Integracja społeczna mieszkańców.
- Utworzenie Centrum Aktywnego Seniora, które będzie wspierać i koordynować działania stowarzyszeń, jak i zrzeszających się grup senioralnych.
- Pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym oraz wsparcie ich opiekunów, którzy stale muszą zajmować się osobami z ruchową niesprawnością.
- Wsparcie osób, które ze względu na wiek niepełnosprawność lub chorobę mogą czuć się wykluczane społecznie.
- Pomoc i promowanie taniego budownictwa wielorodzinnego oraz wpisującego się w program mieszkanie plus.
- Pomoc w poprawie warunków bytowych osobom, wymagającym wsparcia ze strony samorządu lokalnego, które wskutek przewlekłej choroby, ciężkich warunków materialnych czy długotrwałego bezrobocia znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
- Utworzenie punktu pomocy osobom znajdującym się w tzw. spirali zadłużenia.
- Zapewnienie opieki i bezpłatnego posiłku w świetlicach szkolnych dzieciom z klas młodszych, których pracujący rodzice nie mogą odbierać ich po zakończeniu zajęć lekcyjnych.
- Utworzenie dodatkowych oddziałów przedszkolnych, jak również zwiększenie miejsc w żłobkach.
- Zwiększenie liczby dyżurujących przedszkoli w okresie wakacyjnym.
- Kontynuacja formuły konsultacji społecznych w zakresie wydatkowania części budżetu miasta na wskazane przez mieszkańców zadania o charakterze lokalnym z tzw. Budżetu Obywatelskiego czy Budżetu Obywatelskiego Dzieci i Młodzieży.
- Okresowe ulgi w podatkach dla właścicieli posesji, dbających o zewnętrzny wygląd budynków – zachęta do odświeżania elewacji poprawiająca wizerunek miasta.
- Podjęcie działań w celu rozwiązania problemu ogólnodostępnych toalet publicznych.
STRATEGIA ROZWOJU MIASTA
- Strategia rozwoju miasta, spójna ze strategiami gmin ościennych, powiatu i województwa.
- Stałe współdziałanie ze Starostwem w celu zwiększenia efektywność przedsięwzięć dotyczących miasta.
- Zacieśnianie współpracy z innymi samorządami oraz organizacjami pozarządowymi, które widziałyby możliwość współpracy na rzecz rozwoju całego regionu.
- Stworzenie dla całego miasta planu zagospodarowania przestrzennego, aby określić warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenia inwestycji celu publicznego.
- Ograniczenie biurokracji hamującej rozwój miasta.
- Zapewnienie rzetelnej i uczciwej obsługi mieszkańców, poprzez sprawną administrację. Wprowadzenie programu „przyjazny urzędnik”, tak aby urzędnik kojarzony był jako: opiekun – doradca – koordynator na rzecz mieszkańców i ich indywidualnych potrzeb.
- Współpraca ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi, w celu realizacji wspólnych inwestycji infrastrukturalnych.
- Działania zapobiegające postępującej degradacji poszczególnych części miasta. Identyfikacja problemu, analiza potrzeb, a następnie rewitalizacja (np. starorzecza Wieprza, terenów poprzemysłowych).
- Stworzenie warunków do rozwoju turystycznego Krasnegostawu, poprzez budowę zalewu, bulwarów nadwieprzańskich.
- Zaprojektowanie i budowa „wioski tematycznej” nawiązującej do historii, kultury i tradycji Krasnegostawu, wzorowanej na koncepcji parku rozrywki.
- Rozbudowa tras rowerowych, promujących i uatrakcyjniających miasto.
- Wyznaczenie miejsc parkingowych dla autokarów turystycznych.
- Rozpoczęcie prac przygotowawczych do utworzenia terenów pod duże imprezy masowe, targi oraz wystawy, pozwalające lepiej wykorzystać potencjał „Chmielaków” i miasta.
- Stałe rozszerzanie formuły wpływającej na podnoszenie rangi Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów.
- Zwiększenie nakładów na promocję miasta i „Chmielaków”.
- Prowadzenie kampanii społecznych promujących oraz zachęcających do inwestowania i odwiedzania Krasnegostawu.
- Organizowanie krasnostawskich targów oraz wystaw promujących nie tylko miasto i powiat, ale także produkt lokalny.
- Prowadzenie skutecznej promocji poprzez wykorzystanie walorów związanych z położeniem, w pobliżu trzech dużych miast regionu, a także miejsca styku trzech obszarów chronionego krajobrazu.
- Przeprowadzenie remontu Ratusza Miejskiego, z przygotowaniem reprezentacyjnej sali, dostosowanej do przeprowadzenia doniosłych uroczystości miejskich, jak również wykorzystywanej – jako sala ślubów.
- Odbudowa amfiteatru przy zachowaniu najnowocześniejszych estradowych i eventowych standardów wraz z pełną rewitalizacją Zaułka Nadrzecznego, gdzie znajdą się miejsca rekreacyjno-wypoczynkowe.
- Współpraca międzynarodowa i urealnienie partnerstwa miast, w celu wzajemnej wymiany kulturowej i gospodarczej. Wykorzystanie efektu synergii dla realnego kreowania rozwoju.
- Identyfikacja potrzeb, określenie celu, realizacji przedsięwzięć, w oparciu o środki UE, poprzez przygotowanie dokumentacji oraz zapewnienie wkładu własnego w celu rozwoju Krasnegostawu.
- W miejscach o dużych utrudnieniach w ruchu wprowadzenie sygnalizacji świetlnej lub/i przebudowa skrzyżowań.
- Budowa mostu drogowo-pieszego, jako dodatkowej przeprawy na rz. Wieprz.
- Utworzenie linii komunikacji miejskiej łączącej różne części miasta.
- Czuwanie nad projektowaniem i późniejszą realizacją budowy drogi ekspresowej S 17, w części przebiegającej w granicach Krasnegostawu.
- Przygotowanie i wdrożenie programu przeciwdziałającego zalewaniu posesji mieszkańców wzdłuż Wieprza poprzez wykonanie tzw. suchych polderów.
- Kontynuacja podjętych działań nad utworzeniem zbiornika retencyjnego z funkcją rekreacyjno-wypoczynkową na Wieprzu, wpisującego się w rządowe programy ochrony przeciwpowodziowej, jak i tworzenia rezerwuarów wodnych.
- Zagospodarowanie przez miasto niszczejącej nieruchomości dworca PKP.
- Utworzenie targowiska miejskiego, odpowiadającego obecnym trendom i oczekiwaniom mieszkańców.
- Rozbudowa, jak i kompleksowa naprawa awaryjnej infrastruktury oświetleniowej i przeciwdeszczowej w mieście.
- Wykonanie chodników przy niebezpiecznych ciągach komunikacyjnych, takich jak ul. Graniczna, ul. Kościuszki, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Stokowa czy ul. Torowa.
- Stała rozbudowa infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i energetycznej w mieście.
- Utworzenie punktów obsługi klienta PGNiG i PGE.
22
7